W ramach zadania pn. „Sztafeta Pokoleń – Hołd dla Bohaterów” uzyskanego z Ministerstwa Obrony Narodowej kolejnym już działaniem było upamiętnienie działań Kompanii Narol Armii Krajowej która działała na terenie Powiatu Lubaczowskiego.
W ubiegłą niedzielę 29.09.2024 roku grupa strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie w deszczowy poranek wyruszyła z Ośrodka Edukacyjno – Szkoleniowego w Bałajach w trasę rajdu rowerowego gdzie miejscem docelowym był Narol. Uczestnicy zadania, aby ciągle podnosić oraz dbać o swoją sprawność fizyczną udali się na spotkanie rowerami korzystając z uroków przyrody Ziemi Lubaczowskiej przy czym odwiedzając w trakcie miejsca związane z historią naszego regionu takie jak pomnik poświęcony upamiętnieniu mieszkańców miejscowości Rudka pomordowanych przez oprawców z OUN-UPA w 1944 roku, Pomnik Wolności w Nowym Bruśnie postawiony w X rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę przez mieszkańców oraz członków przedwojennego Związku Strzeleckiego, Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie czy bunkry Linii Mołotowa.
W Narolu odbyło się spotkanie uczestników rajdu z ostatnim żyjącym żołnierzem kompanii Narol Armii Krajowej por. Władysławem Wolańczykiem ps. KOC które ze względu na stan zdrowia odbyło się w domu rodzinnym gdzie wszyscy poznali życiorys Pana Porucznika i wysłuchali ciekawych historii. Następnie Prezes Koło NAROL Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Marian Świętojański oraz Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie insp. ZS Tomasz Szczygieł wygłosili prelekcje na temat Kompanii Narol Armii Krajowej wchodzącej w skład Rejonu V Obwodu Tomaszów Lubelski oraz bohaterskich dowódców którzy działali na terenie obecnego Powiatu Lubaczowskiego a także na temat bohaterskiej obrony ludności cywilnej w czasie bitwy o Narol i Lipsko przed atakiem UPA w 1944 roku. Na koniec wszyscy udali się pod mural upamiętniający kompanie Narol Armii Krajowej po czym wspólnie zasiedliśmy do zasłużonego posiłku oraz ogniska integracyjnego.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.